Gabinet

Gabinet Neurologiczny w Katowicach.

Poradnia neurologiczna


Poradnia neurologiczna rozpoczyna leczenie od diagnozy pacjenta, na podstawie uprzedniego wywiadu od pacjenta, w skład którego wchodzi również wywiad środowiskowy i rodzinny. Lekarz neurolog rozpocznie badanie neurologiczne od zwykłej obserwacji zachowania pacjenta. Następnie, dzięki wykonaniu licznych testów, lekarze mają możliwość ustalenia anatomicznego miejsca uszkodzenia układu nerwowego. Dopiero wówczas można przejść do właściwego leczenie pacjenta.


Badanie USG


Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu przekroju badanego narządu.

USG (ultradźwiękowe badanie) to rodzaj badania obrazowego, które polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do tworzenia obrazów wewnątrz ciała pacjenta. Jest to metoda bezbolesna i bezpieczna, która pozwala na uzyskanie informacji o narządach wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, trzustka czy tarczyca. USG jest szczególnie przydatne w ciąży, gdyż pozwala na monitorowanie rozwoju płodu oraz ujawnianie ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie jest wykonywane przy użyciu specjalnego aparatu, który emituje fale ultradźwiękowe i rejestruje echa tych fal. Na podstawie tych ech tworzony jest obraz, który jest interpretowany przez lekarza specjalistę. USG jest badaniem nieinwazyjnym i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.


Rodzaje badań rezonansem magnetycznym


  • Ośrodkowego układu nerwowego (mózgu, rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych, przysadki mózgowej)
  • Głowy i twarzoczaszki
  • Szyi i jej narządów
  • Klatki piersiowej
  • Jamy brzusznej
  • Cholangiograficzne (badanie dróg żółciowych)
  • Miednicy mniejszej
  • Wszystkich odcinków kręgosłupa
  • Układu kostno-stawowo-mięśniowego całego ciała
  • Artrografia MR wszystkich stawów (badanie z dostawowym podaniem kontrastu)
  • Kończyn
  • Całego ciała
  • Angiograficzne (badanie naczyń)
  • Onkologiczne

Co to jest rezonans magnetyczny?


Rezonans magnetyczny to rodzaj badania z zakresu diagnostyki obrazowej, które obecnie jest najdoskonalszą metodą nieinwazyjnego diagnozowania ciała ludzkiego. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla pacjenta. Jedyną nieprzyjemną rzeczą, która może nas spotkać w rezonansie magnetycznym jest hałas. Duże prądy płynące w cewkach gradientowych umieszczonych w polu magnetycznym, powodują powstawanie naprężeń, które objawiają się w postaci dźwięku. Można włożyć do uszu stopery lub watę. Rezonans jest niezastąpiony w wykrywaniu zmian nowotworowych, także przerzutów, niezawodny w diagnostyce chorób rdzenia kręgowego i mózgu, schorzeń kręgosłupa i stawów.


Na czym polega rezonans magnetyczny?


Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w nowoczesnej neurologii i neurochirurgii. Obrazy uzyskiwane w czasie badania rezonansu magnetycznego powstają dzięki zróżnicowanej zawartości wody w poszczególnych tkankach. Wodór jest obecny niemal w każdej ludzkiej tkance. Ich ruch jest sczytywany przez aparaturę rezonansu i umożliwia wizualizację poszczególnych struktur i organów ciała ludzkiego.


Przygotowanie do badania USG Doppler


Do badania należy zgłosić się na czczo (co najmniej 4-6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych, nie należy pić kawy, coli lub innych napojów zawierających kofeinę). Do pomieszczenia w którym znajduje się aparat, nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami (np. klucze, breloczki itp.), gdyż te mogą zostać przyciągnięte przez magnes i mogą spowodować uszkodzenie aparatu lub uraz pacjenta. Nie wolno także wchodzić do pomieszczenie z magnesem, zegarkiem oraz z kartami magnetycznymi (karty bankomatowe, kredytowe itp.) gdyż te mogą ulec rozmagnesowaniu. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Jeśli występują problemy z funkcjonowaniem nerek prosimy mieć ze sobą wynik kreatyniny. Pacjent winien mieć ze sobą kserokopie dokumentacji medycznej, zdjęcie RTG, USG, TK, MRI (jeżeli były wykonane wcześniej) oraz dowód osobisty, skierowanie oraz potwierdzenie ubezpieczenia.


Jak się odbywa rezonans?


Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Kontrast sporadycznie może wywołać reakcję alergiczną lub działania niepożądane w postaci nudności i wymiotów lub uczucia bólu i ciepła w miejscu jego podania. Środki kontrastowe przeznaczone do badań rezonansem nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane. Po zakończeniu badania można prowadzić samochód.


Przeciwwskazania do rezonansu


Unika się wykonywania badania u osób z metalowymi zastawkami serca, wszczepionymi płytkami ortopedycznymi lub innymi metalowymi przedmiotami umieszczonymi wewnątrz ciała, np.

  • klipsami naczyniowymi, filtrem żyły głównej, sztuczną zastawką
  • spiralą antykoncepcyjną i wkładką wewnątrzmaciczną
  • protezami i klamrami zębowymi z elementami metalowymi
  • wewnętrznym aparatem słuchowym, plastyką kosteczek słuchowych lub wszczepem ślimaka
  • protezą oczną
  • klamrami stymulującymi wzrost kości
  • pompą insulinową, neurostymulatorem lub innym urządzeniem podającym leki
  • innymi metalowymi elementami w ciele

Badania nie wykonuje się u osób mających wszczepiony rozrusznik serca oraz pooperacyjne metalowe klipsy na tętniakach w mózgowiu. Nie zaleca się także wykonywania badania rezonansem u kobiet w I trymestrze ciąży.


Czas badania USG Doppler


Badanie trwa zwykle od pół godziny do godziny.